Abi Mendil Lazım mı?

Mendil Satan Çocuğun Onurunu Kıran O Çocuklarıyla Dolu Bu Ülke. İyi Okuyun Ne Anlatıcam Size.

Bankada İşim Vardı, Kapıdan Girerken Bi Çocuk Gördüm. Gayet Düzgün Giyinmişti. Suratında Bi Utangaçlık Hissi Hakimdi. Gözlerime Bakamıyordu, Sanki Benden Hakkı Olmayan Bi Şey İstiyomuş Gibi Mahçuptu. “abi Mendil Lazım Mı?” Dedi. “çok İyi Olur Kardeşim” Dedim Ve Birazdan Geleceğini İddia Ettiğim Arkadaşım İçin De Bir Adet İstedim. “abi Ben Dilenci Değilim, Bitince Başka Bi Arkadaştan Alırsın, Benim İçin Bi Tanesi Yeterli” Dedi. Yemin Ediyorum Gözlerim Doldu. İçim Parçalandı O Hassasiyete, O Olgunluğa Hayran Kaldım. “gel Yemek Yiyelim Beraber Kardeşim” Dedim. “teşekkür Ederim Abi, Az Önce Yedim Ben, Sana Afiyet Olsun” Dedi. Durum Gittikçe Şaşırtmaya Başladı Beni. Çünkü Bu Çocuk, Sokak Köşelerinde “kolunu Kazağının İçine Saklayıp” Kolum Yok Yardım Edin Sahtekarlarından Değildi. Zaten Dilenci Bile Değildi. İhtiyacı Vardı, Bu Çok Açık Belliydi. Fakat Çocuk İhtiyacı Olmasına Rağmen “benim Hakkım Bir Mendildir, Diğerleri De Kazansın” Diyebilecek Kadar Da Babayiğitti. Daha Fazla Israr Edemedim, Oysa İçimden Çok Samimi Söylüyorum Çocuğa Sarılmak Geldi Lan. Böyle Kardeşim Benim Diyip Ağlayasım, Saatlerce Konuşasım Geldi. Ama Bu Onu İncitebilirdi. Girdim Bankaya, İşlemlerimi Gerçekleştirdim Çıktım. Yanıbaşında Dikildim. İnat Ettim, O Çocuğa Bi Şekilde Yardım Edecektim. Fakat Çocuk Beni Fark Etmedi Bile. Nasıl Bi Ruh Halindeydi O An İçin Bilemiyorum.

10 Dakika Kadar Orada Kaldım. Bu Süre Zarfında İki Kişi Mendil Aldı, Çocuk Teşekkür Etti Müşterilere Mendil Aldıkları İçin. Derken 22-23 Yaşlarında Üç Bir Arkadaş Gurubu Belirdi. İkisi Erkekti Biri Bayan. Çocuk Bir Tanesine Yönelerek, “abi Mendil İster Miydiniz?” Şeklinde Sordu Sorusunu. Çocuğa Cevap Fırsatı Vermeden Kız Atladı Araya, Sen O Mendillerle Önce Burnundaki Sümüğü Sil Çocuk. İnsanları Kandırarak Para Kazanmaya Çok Erken Yaşlarda Başlamışsın. Git Okulunu Oku Serserilikle Para Kazanılmaz. Cebindeki Parayı Çıkarsan Benim Cüzdanımdakinden Daha Fazla Çıkar, Kendini Akıllı Mı Sanıyosun Sen? Şeklinde.

Çocuk Ne Yaptı Dersiniz?

Haklısınız Ablacım, Amacım Dilenmek Değil Para Kazanmak. Okulumu Okuyorum Ama Şuan Tatildeyiz. İhtiyacım Olmasa Satmazdım..

Peki Suratı Ne Haldeydi?

Gözleri Doldu. Fakat Bunu Gizlemeye Çalışıyordu.

Ben Ne Beklerdim Biliyo Musun ?.. Orada İki Tane Delikanlının O Kıza Gereken Cevabı Verip, O Çocuktan Birer Tane Mendil Almasını, En Kötü İhtimalle, “kardeşim Sen Aldırma Ona” Demesini.

Peki Onlar Ne Yaptı?

– “yuh Be Çisil Kustun Lan Resmen Ahahahaha”

– “aynen Abi Ya Ne Çemkirdi, Sakin Ol Kızıım”

Sever Misin Sabaha Mı Bırakırsın? Ben İkisini De Yapmam, Allah'ından Bulsunlar.

Sizin İnsanlığınızı Seveyim Ben. Popüler Kültürünüzü, Değer Yargınızı, Bakış Açınızı, Vicdanınızı, Adaletinizi..  Be Haysiyetsiz Köpekler, Cool Olucam Ben, Kıza Yaranıcam Tribine Girmek İçin Değer Mi Lan Küçücük Çocuğun Onurunu Kırmak?

Bu Mu Lan Yani Uğruna Naralar Attığınız İnsanlık? İnsanlık Mı Lan Bu?

Sonra O Çocuk Ne Yaptı? Ağladı… Hıçkıra Hıçkıra Ağladı. Oradan Uzaklaşırken Mendillerini Çantasına Koydu. Üşenmedim Takip Ettim. Otobüs Durağının Bitişiğinde Su Satan Başka İki Tane Çocuk Vardı. Gitti Onlarla Bi Şeyler Konuştu Ve Mendilleri Onlara Verdi. Daha Fazla Dayanamadım. Gittim, Kardeşim Sen Ne Yapıyorsun? Neden Verdin Mendillerini O Çocuklara Dedim. “bana Göre Değilmiş Abi, Herkes Kaldıramazmış Bu İşleri” Dedi. Peki Neden Mendil Satıyorsun Dedim. Sana Kaç Lira Lazım, Ne İçin Lazım Dedim. Cevap Hiç Beklemediğim Bi Yerden Geldi,

“abi Bi Kız Var. Çok Seviyorum. Ama Kızın Babası Çok Zengin. Haftaya , Ona Hediye Almak İçin Yani. Babamdan İsteyemedim, Bizim Durumumuz Kötü. Beni Görmesin Diye Anadolu Yakasına Geldim, Görürse Çok Üzülür, Duysa “neden Benden İstemedin” Der, Kahrolur. O Yüzden Satıyorum. Allah'a Şükür Ailemin De Benim De Sağlığımız Yerinde. Benimki Keyfi Oluyor Yani, Mendilleri De O Yüzden Verdim, Çünkü O Çocukların Benden Daha Fazla İhtiyacı Var.”

Israr Ettim, Yalvardım Çocuğa Resmen. Bir Miktar Ben Vereyim Para Diye. Almadı. Hani Duygu Sömürüsü Olsa, “kız Meselesi” Demez. Hadi Dedi Diyelim, O Israra Alır Parayı. Almadı Lan, Almadı Adam.

“teşekkür Ederim Abi, Sen Çok İyi Niyetlisin, Yerinde Olsam Ben De Aynısını Yapardım Ama Yerimde Olsan Bence Sen De Bu Teklifi Kabul Etmezdin”

Diyerek Ve Tanıştığına Memnun Olduğunu Belirterek Gitmek İçin İzin İstedi, Ben De Yolun Açık Olsun Kardeşim Demekle Yitindim. Ve Olduğum Şokla Da Kaldım.

Şimdi Soruyorum Size, Gerek Var Mı Lan Böyle Tertemiz Bi Çocuğun Onurunu Kırmaya. Böyle Karakterli, Böyle Delikanlı Adamı Sırf Mendil Sattığı İçin Aşağılamaya Gerek Var Mı?

Almayacağım Dersin Olur Biter Lan. Saatlerdir Çıkmıyor Aklımdan.

Dalaksızlar Size Sesleniyorum, İnsanlığınızı SEVEYİM. Marjinalsiniz Aferin.

Alıntıdır..

You may also like...