44 YIL ÖNCE BİR MAĞARADA ÖLDÜRÜLMÜŞ ve MİDESİNDEKİ ARTIKLARDAN İNCİR AĞACI YETİŞMİŞ OLAN KIBRIS’LI TÜRK

1974 senesinde Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki savaşta binlerce kişi yerinden yurdundan oldu yüzlercesi hayatını kaybetti, onlarcasıda kayboldu.

20 Temmuz 1974 tarihinde başlayan ve 18 Ağustos 1974′ e dek süren operasyon takibi bir anda olmadı temelleri çok eskiye dayanıyordu.

Ama Kıbrıs Milli Muhafız ordusu ile Yunan _ Rum paramiliter ordusu EOKA – B nin organize ettiği bu darbe durumu son noktaya taşıdı.

Garantör konumunda olan Türkiye İngiltere ile ortak bir operasyon düzenledikten sonra harekat yaptı. Harekattan önce çatışmalar sürerken Türk Mukavemet Teşkilatına katılmış olan Ahmet Hergüner 10 Haziran 1974 tarihinde kayboldu ve ailesi kendisinden haber alamadı.

2011 senesinde Ksenofon Kallis adlı araştırmacı Paraklişa köyündeki dağlık alanda o bölgede yetişmeyen bir incir ağacının farkına vardı şüphelenerek o mağaranın içinde bulunan ve o rakımda yetişmesi imkan dışı olan incir ağacını kestirerek kazılar yapıldı.

Bölgede yetişmeyen ^ angoriniga incir ağacı ^ nın kimlerin evinde olduğuna bakılarak sonunda Hergüner ailesine ulaşıldı. DNA testlerinin sonunda cesetlerden birinin seneler önce kaybolmuş olan Ahmet Hergüner' e ait olduğu tespit edildi.

Ahmet Hergüner evinin bahçesinde bulunan ağaçtan incir kopardıktan sonra yemiş sonrasında rum milisler tarafından kaçırılarak ıssız bir mağarada öldürülmüştür.

Mağara dinamitlendikten sonra oluşan dev çukurla mağaraya güneş dolmuş ve güneşten faydalanan Ahmet Hergüner' in midesindeki incir çekirdeğide bir ağaca hayat vermişti.

Ahmet Hergüner' in 87 yaşındaki kardeşi Hürriyet Gazetesi' ne şöyle konuştu…

Adanın güneyinde yarısı Türk yarısı Rum 4 bin nüfuslu Piskobu köyünde yaşıyorduk. 1963-64′ te küçük Türk köyleri büyüklerle birleştirildi.

1974′ te yeniden karışıklık çıktı. Kardeşim Ahmet Türk Mukavemet Teşkilatındaydı. 10 Temmuz günü evinden alıp götürdüler. 15 Temmuz' da Rumların saldırısı olunca köyümüze en yakın İngiliz üssüne sığındık 6 ay başka köylerden de gelen 10 bin kişiyle üsteki kampta yaşadık.

Sonra bizi uçaklara koyup Türkiye' ye gönderdiler. Adana' da kaldıktan sonra anlaşmayla Kıbrıs' a geri geldik rumların çıkarıldığı evlere girdik. Biz kurtulduk ama kardeşimi kurtaramadık. Yıllarca yetkililerin kapısını çaldık ama sonuç alınamadı.

2011 de haber geldi Paraklişa köyünde bir araştırmacı dağlık alanda o bölgede yetişmeyen bir incir ağacı görüp şüphelenmiş altını kazınca 3 kişi buldular

Kimin evinde bu ufak tip angoriniga inciri var diye araştırdılar. Kardeşimin kayıp olduğunu öğrenince kan testi yaptılar ve onu buldular Acımız hiç dinmedi.

You may also like...