10 Dakikada Sizi Daha Zeki Yapacak Bir Zihin Oyunu: “Adam ve Köpek”

Brian Lee’nin daha yaratıcı ve kıvrak zekalı olabilmek adına, kendi yaşamına uyguladığı ve harika sonuçlar aldığı bu basit zihin egzersizi sadece tek bir basamaktan oluşmakta. Bir adam ve köpek hayal etmek ve 10 dakika boyunca, bu hayali çoğaltmak. Şöyle ki;

10 Dakikada Sizi Daha Zeki Yapacak Bir Zihin Oyunu: “Adam ve Köpek”

10 Dakikada Sizi Daha Zeki Yapacak Bir Zihin Oyunu: “Adam ve Köpek”

İlk olarak bir adam ve köpek hayal edin;

Adam ve köpek arasındaki ilişkiyi detaylıca hayal etmeye çalışın. Mesela köpek nereden geldi? Adam köpeğin sahibi mi? Sahibiyse, ne kadar süredir bu köpeğe sahip? Adam ve köpek neredeler? Köpeğin cinsi nedir ve bu cins köpeklerin ne gibi özellikleri olabilir? Köpek kaç yaşında? Adam kaç yaşında? Köpek adamın evcil hayvanı mı değil mi? Yoksa adam köpeği sadece bir arkadaşı için mi gezdiriyor?

Belli bir süre sonra, bu olası senaryoları olabildiğince çoğaltmaya ve zihninizi zorlamaya başlayın. Örneğin, belki de köpek terkedilmişti ve adam köpeği parkta buldu. Ya da adam kurtulması zor bir hastalığın pençesinde ve bu köpekten başka hiçbir dayanağı yok. Bu zihin oyununu durmadan 10 dakika boyunca devam ettirin. Zihninizin sizi götürdüğü yerlere şaşıracaksınız.

Sonraları artık ürettiğiniz senaryoların farklılaştığını ve oldukça yaratıcı bir hal aldığını göreceksiniz. Bazı senaryolarda köpeğin aslında, adamdan zeki olduğunu düşünecek, bazı senaryolarda köpeğin marsa gönderilen bir kaşif köpeği olduğunu ve adamın NASA’da görevli bir bilim insanı olduğunu düşüneceksiniz

Bu egzersizdeki amaç beyninizin nöral bağlantılarını farklı biçimlerde çalışmaya zorlayarak, mental kapasitenizi arttırmaktır. Tekdüze ve farklılıktan uzak bir yaşayış biçimini benimsediğimizde, beynimizdeki nöral bağlantılar artık eskisi gibi farklı alanlarla bağlantı yapmayı bırakırlar ve yaptığımız işler sanki otomatik pilottaymışcasına gerçekleşmeye başlar. Bu araba sürmek, yemek yapmak kimi sıkıcı olaylar esnasında zaman faydalı bir özellik olsa da, zamanla bizim yaratıcılığımızı köreltir.

Okumanın zihni güçlendirmesinin sebebi de budur. Okuduğumuz her kitap ve her senaryo beynimizde farklı bağlantılar yaparak bizi uyarır ve mental kapasitemizi geliştirir. İşte yukarıda örneğini verdiğimiz köpek ve adam alıştırması gibi beyin oyunları bu mental kapasiteyi daha da öteye taşımakta ve beyin sağlığınızı geliştirmekte çok daha fazla etkilidir. Her gün bu adam ve köpek egzersizini yaparak son ertesi gün hikayeyi kaldığı yerden devam ettirmeye çalışın. Zihin gücünüzün her geçen gün farklılaştığına şahit olacaksınız.

alıntı: filoji

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR